Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych przez dzieci i młodzież.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest od 2005 roku przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje).
W tym roku DBI był obchodzony 9. lutego 2021 r.
Co roku inicjatywa ta przyciąga coraz więcej osób i bardzo dobrze, bo ma zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. W końcu każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Wydarzenia w ramach tego dnia mają także podkreślić jak ogromny potencjał ma internet, który dzieci mogą wykorzystać nie tylko do (twórczej i bezpiecznej) rozrywki, ale przede wszystkim w edukacji i kontaktach z rówieśnikami.
Internet ma ogromny potencjał, ale jest także miejscem licznych przestępstw, których możemy stać się świadkami albo ofiarami. Tego samego mogą doświadczyć także dzieci, które od najmłodszych lat korzystają z tego źródła wiedzy i rozrywki. My jako dorośli - rodzice, nauczyciele powinniśmy stać na straży bezpieczeństwa.
10 porad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci
Podstawowe porady dla rodziców dotyczące bezpieczeństwa dzieci w internecie, obejmujące m.in. kontakty z obcymi osobami w sieci, udostępnianie prywatnych danych, nielegalne treści.
Plakat do pobrania po kliknięciu na obrazek.
Dziś przedstawię Wam kilka programów i stron, które pomogą nam i dzieciom zrozumieć zagrożenia, których należy unikać. Materiały te także warto przedstawić rodzicom podczas spotkań i zebrań.
Katalog Bezpiecznych Stron
Strona http://fdds.pl/best/ to bezpłatna przeglądarka bezpiecznych stron internetowych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Program pełni funkcję kontroli rodzicielskiej w Internecie.
Katalog stron podzielony jest na trzy kategorie wiekowe: 3+, 6+, 9+ lat oraz na osiem kategorii tematycznych:
1. Gry i rozrywka
2. Książka i prasa
3. Film i muzyka
4. Edukacja
5. Kultura
6. Razem z rodzicami
7. Czas wolny
8. Zwierzęta.
Kurs dla rodziców - Bezpiecznie Tu i Tam - https://fundacja.orange.pl/kurs/
Necio.pl to projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4 - 6 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z internetu. Serwis zawiera animacje, gry oraz piosenki tłumaczące zasady korzystania z zasobów sieci.
Program zawiera także materiały edukacyjne do wykorzystania przez nauczycieli.
Serwis internetowy dla uczniów klas ) I - III Sieciaki - http://sieciaki.pl/
Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. Podstawowym elementem projektu jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie. W ramach projektu można wykorzystać filmy, gry, piosenki i materiały edukacyjne.Projekt Sieciaki.pl ma na celu przede wszystkim:- edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie,- promocję bezpiecznych zastosowań sieci,- certyfikowanie oraz promocję bezpiecznych stron i serwisów internetowych.
Tu można pobrać zabawy i materiały nawiązujące do treści programu.
Zachęcam także do pobrania animacji dotyczącej kontaktów on - line
Celem kreskówek "Owce w sieci" jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Założeniem autorów było, by cykl kreskówek dla najmłodszych internautów stał się okazją do nauki, młodzieży pokazał ich internetowe zachowania w krzywym zwierciadle, a dla dorosłych – był rozrywką, ale i przyczynkiem do refleksji.
Wśród materiałów są także kolorowanki i gry (gra pamięciowa i gra w kości).
Dla nauczycieli - scenariusze zajęć do kreskówek - do pobrania tu.
Zuźka i Tunio poznają internet - program stworzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę
Materiały (kreskówki oraz scenariusze zajęć) do pobrania po kliknięciu na ilustrację.
Warto także wydrukować i przedstawić rodzicom i dzieciom Netykietę - do pobrania tu.
Akcja "Mama, Tata, Tablet" - http://mamatatatablet.pl/
Kampania „Mama, tata, tablet” prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje powstała z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych.
Broszura, wyniki badań oraz spot do pobrania tu.
Po więcej informacji zapraszam na strony:
Jeśli zainteresował cię mój wpis nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi.
Jeśli doceniasz moją pracę daj znać w komentarzu.
Dziękuję!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz